Fundacja na rzecz poprawy jakości życia OD–NOWA rozpoczyna realizację projektu
„Zbliżenia – drugie międzypokoleniowe spotkania interdyscyplinarne.”

Opis projektu

Projekt „Zbliżenia – drugie międzypokoleniowe spotkania interdyscyplinarne” jest kontynuacją zeszłorocznego projektu oraz idei integracji międzypokoleniowej. Jak wynika
z badań seniorzy i młodzież to dwie grupy społeczne, które są wzajemnie dla siebie obcymi środowiskami. Osoby starsze podkreślają dystans, jaki dzieli je od młodych. Ponad połowa
z nich (52%) dostrzega obojętność ze strony młodzieży, a ponad jedna szósta (17%) - niechęć; tylko co czwarty senior (25%) uważa, że młodzi ludzie odnoszą się z życzliwością do osób starszych. Podobnie młodzież negatywnie oceniła swoją postawę wobec osób starszych. Większość z nich (60%) dostrzega obojętność ludzi młodych wobec seniorów
a jedna czwarta (26%) niechęć i tylko nieco więcej niż jedna ósma (13%) odnotowuje w postawach swoich rówieśników życzliwość do osób starszych (Polacy wobec ludzi starych
i własnej starości, CBOS 2000 r). Zarówno jedni, jak i drudzy kierują się we wzajemnych relacjach stereotypami. Tworzy to wzajemną niechęć, której źródłem jest m.in. niezrozumienie potrzeb, oczekiwań, zachowań i sposobu komunikacji.

Istotą projektu jest stworzenie, poprzez warsztaty twórcze, płaszczyzny do wspólnego dialogu, tak aby dystans dzielący te dwie grupy społeczne zmniejszył się. Uczestnicy „Zbliżeń” na 7 dni zostaną postawieni w nietypowych dla siebie sytuacjach (senior-uczeń, młody człowiek – nauczyciel), co otworzy ich na siebie nawzajem i da szansę zmiany nastawienia. Pozwoli rozwijać się twórczo i wzajemnie poznawać.

Uczestnikami projektu są osoby po 60 roku życia oraz młodzież.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, realizowany
w partnerstwie z Centrum Usług Socjalnych i Szkolenia Kadr Pomocy Społecznej „Ośrodek Nowolipie” w terminie od Projekt jest realizowany od 01 sierpnia do 30 listopada 2009 roku.

Działania:

W ramach projektu zrealizowany zostanie tygodniowy wyjazd do Nałęczowa, gdzie odbędą się następujące warsztaty artystyczne:

- warsztaty plastyczne
- warsztaty malarskie
- warsztaty fotograficzne
- warsztaty teatralne

Ponadto odbędzie się wystawa powyjazdowa, na której zaprezentowane zostaną wyniki pracy uczestników projektu.

Rezultaty:

W ramach projektu odbyło się:

- 14 godzin zajęć w ramach pleneru malarskiego (w takcie zajęć powstało około 100 prac malarskich w różnych technikach, w tym: węgiel, ołówek, tempera, farby plakatowe).

- 14 godzin zajęć w ramach pleneru fotografii tradycyjnej i cyfrowej (w trakcie warsztatów fotograficznych powstało około 3500 tysięcy zdjęć.)

- 14 godzin zajęć w ramach warsztatów plastycznych (w trakcie warsztatów powstało ponad 100 prac plastycznych, w tym autorskie koszulki, prace z gliny, rysunki na szkle, kolaże, biżuteria samodzielnie zaprojektowana przez seniorów.)

- 14 godzin zajęć w ramach warsztatów teatralnych (podczas warsztatów teatralnych uczestnicy pracowali nad emisją głosu, poprawną dykcją, odpowiednią postawą ciała, wyczuciem przestrzeni scenicznej. Doświadczenia te wykorzystane zostały w trakcie pracy nad spektaklem w oparciu o etiudę „Grający zegar”. W ramach zajęć teatralnych powstał również film będący zapisem przedstawienia odegranego przez uczestników. Film został nakręcony i zmontowany przez wolontariusza.)

- 7 wieczorów integracyjnych dla seniorów i młodzieży (w trakcie wyjazdu odbyły się warsztaty integracyjne, wieczór filmowy, grill, wieczór gier planszowych i towarzyskich, wyjście do kawiarni, wieczór zdrowia i urody oraz uroczyste zakończenie i prezentacja efektów tygodniowej pracy).

- Odbyły się dwie wystawy prezentujące prace, które powstały na warsztatach wyjazdowych (Jedna w siedzibie Fundacji OD-NOWA. Prace, które powstały w ramach
zajęć fotograficznych są w stałej ekspozycji, można je oglądać w kafejce internetowej dla seniorów prowadzonej przez Fundację, dzięki temu wielu seniorów na co dzień
może oglądać prace, tym samym zapoznając się z ideą integracji międzypokoleniowej.
Druga wystawa zorganizowana została wraz z partnerem projektu Centrum Usług Socjalnych
i Szkolenia Kadr Pomocy Społecznej „Ośrodek Nowolipie”. Wystawy zgromadziły nie tylko uczestników projektu ale także rodziny i ich przyjaciół. Wydarzenie w Ośrodku Nowolipie wzbudziło duże zainteresowanie wśród seniorów korzystających na co dzień z usług Ośrodka. Wystawę obejrzało podczas wernisażu około 100 osób. Prace były eksponowane przez dwa tygodnie).

W projekcie udział wzięło 16 seniorów ora 8 wolontariuszy.

Integracja międzypokoleniowa:

Głównym celem projektu była integracja międzypokoleniowa. To jak ten pomysł oceniają uczestnicy projektu najlepiej pokażą ich opinie zebrane podczas ewaluacji projektu:

„Pomysł integracji międzypokoleniowej oceniam bardzo dobrze, grupa osób bardzo się zaprzyjaźniła, zasługa główna osób prowadzących zajęcia, przemiłe młode osoby, które wprowadziły tyle ciepła i bezpośredniości i z wielką życzliwością zachęcały starsze pokolenie do otwarcia się i twórczej pracy i radości z wyników, przecież w sumie maleńkich”

„Po raz pierwszy korzystałam ze spotkania integracyjnego. Jestem zachwycona połączeniem aktywności osób po 60-tce z młodzieżą która uczy się i studiuje. Nawzajem potrafiliśmy przekazać sobie doświadczenie a młodzież entuzjazm. Atmosfera była wspaniała. Wzajemna życzliwość, wyrozumiałości ciepłe uczucia. Dla osób samotnych lub mieszkających z dala od rodziny jest to wspaniała okazja do bycia razem. Aktywność zawodowa za nami, a tutaj okazało się, że możemy znaleźć przyjaciół i odkryć swoje talenty.”

„Jest to niesłychanie świetna inicjatywa. Starsi z przyjemnością przebywają w towarzystwie młodych, uczą się wzajemnie taktu, szacunku, radości życia, zapominając o własnych ułomnościach, młodość działa jak eliksir, zacierają się różnice pokoleniowe.”

„Szczęśliwa jestem z powodu integracji, zyskałam bardzo dużo pod każdy względem:
wiedzy, sprawności, doświadczenia od młodych osób i starszych. Atmosfera fantastyczna
pod każdym względem.”

Z realizacji projektu

Zbliżenia to wspólny wyjazd seniorów i młodzieży… 24 osoby spędzają ze sobą tydzień. Wspólne zajęcia, wspólne posiłki, wspólny wolny czas, to mnóstwo okazji aby się poobserwować, poznać, poodkrywać.

Zbliżenia to zajęcia artystyczne… Codziennie kilka godzin, w zasadzie cały dzień jest zajęty. Niektórzy uczestnicy, po tym jak zobaczyli jak bardzo zapełniony jest czas obawiali się, czy podołają, ale na wszystkich zajęciach była ogromna frekwencja. I chociaż wystarczyło aby jedna osoba wybrała jeden rodzaj zajęć, okazało się, że większość seniorów chodziła na wszystkie warsztaty. To są naprawdę świetni uczniowie.

Zbliżenia to odkrywanie… Okazuje się, że rzeźbienie w glinie, kolaż, aktorstwo, robienie fotografii, biżuterii, malowanie na szkle, rysowanie martwej natury, to wielka przygoda
i dobra zabawa. Wiele osób było zaskoczonych tym co potrafi. Dla młodych ludzi
prowadzenie zajęć to odkrywanie swoich kompetencji i umiejętności. Dla mnie było odkryciem ile ci ludzie mają siły i jak bardzo są zaangażowani w to co robią. W tym wszystkim najważniejsze jednak było odkrywanie siebie wzajemnie. Każdego wieczoru słyszałam od wolontariuszy,
że ci seniorzy są niesamowici z kolei seniorzy mówili, że „mamy wspaniałą młodzież”

Zbliżenia to zabawa… Każdego wieczoru była okazja żeby razem zrobić „coś fajnego”. Graliśmy w gry planszowe, oglądaliśmy razem filmy, był grill, tańczyliśmy, śpiewaliśmy…. kiedyś to naprawdę były przeboje :)

Zbliżenia to integracja… I nie chodzi o to, że wszyscy byli razem podczas zajęć, tych ludzi naprawdę ciągnęło do siebie, naprawdę spędzili ten czas wspólnie.

Zbliżenia to dla uczestników projektu zaskoczenie… osoby starsze dziwią się że ich nauczycielami ma być młodzież, młodzi dziwią się skąd w tych seniorach tyle energii, chęci do uczenia się.

Dla koordynatorki tego projektu zaskoczeniem, kolejny raz, była atmosfera tego wyjazdu. Trudno jest to opisać. Nie chodzi tylko o to, że seniorzy mają w sobie ogromny potencjał twórczy, wiele talentów i chęć do rozwijania się, a młodzież z kolei to profesjonalni i odpowiedzialni ludzie. W Nałęczowie naprawdę „coś” unosiło się w powietrzu. Było spokojnie, zabawnie, odkrywczo, twórczo. Za nami mnóstwo długich, ważnych rozmów, dobrej zabawy, wspólnych doświadczeń i znajomości.

Jeden z uczestników przyznał się, że miał na początku wątpliwości czy to wyjdzie i nie może uwierzyć, że tak to wyszło, że jest zachwycony. No właśnie może to jest to. Zachwyt - nad tym czasem, nad tymi ludźmi. I przyznam, że on pozostał we mnie do dzisiaj.Wyjazd do Nałęczowa

We wrześniu odbył się wyjazd do Nałęczowa. Po wyjeździe odbyła się wystawa prac uczestników.

W Nałęczowie

Zajęcia:
W pracowni
Prace uczestnikówW Nałęczowie

nalenczow01

Więcej

Wyjazd do Nałęczowa


Zajęcia w pracowni

zajecia01

Więcej

Wyjazd do NałęczowaPrace uczestników

02

Więcej

Wyjazd do Nałęczowa